(http://www.skoda110r.cz)

DomuNovinkyRubrikyDiskuzeR-ChatVzkazyInzerceOdkazyAkceShopČ.K.D.Hledat

Studnice vědomostí - diskuze

Každý slušný eRkař ví, jak se v diskuzi chovat
13.2.2008 - Petr Poslat vzkaz , e-mail: houska@dobrovice.cz

Přečteno: 10852
Komentářů: 27 

Vážení čtenáři, návštěvníci tohoto webu, účastníci diskuzí a debat,

Nechci zde moralizovat, ani nějakým způsobem nějak direktivně nastavovat pravidla pro chování na těchto stránkách, ale události několika posledních měsíců mne přivedly k sepsání následujícího. I když nepředpokládám, že vzhledem k délce textu a absenci jakýchkoli obrázků by tomu někdo věnoval přílišnou pozornost, tak přesto.

Jako dlouholetému aktivnímu návštěvníkovi tohoto webu mi celkem záleží na jeho úrovni, dojmu a vizáži pro nově příchozí a mladé nadějné pokračovatele, kteří mají stejně jako my, zálibu v těch elegantních kupátkách, o kterých tento web je.

A jelikož lze v podstatné a nadmíru důležité součásti tohoto webu, jíž je diskuze, vysledovat spoustu nešvarů a nedostatků, mající negativní dopad právě na její úroveň, dovolil jsem si sepsat takový souhrn rad a doporučení, které jak pevně věřím, povedou k omezení jejich výskytu a zkvalitnění diskuzního fóra pro všechny návštěvníky.

Pozn. Ne vše pochází z mé hlavy a velká část je sesbíraná z jiných diskuzních fór na internetu a přetransformována na naše potřeby.

Jak se správně zeptat

V podstatě od chvíle založení internetových diskuzních fór se diskuze na komunitních serverech začaly zaobírat zodpovídáním dotazů, radami zkušenějších nováčkům, více či méně odbornými disputacemi na konkrétní témata. Dokonce možná, že potřeba takovéto komunikace dala myšlence vzniku diskuzních fór život. Bohužel více než často se stává, že otázka zapadne nezodpovězena, nejčastěji zahrabána pod nánosem hádek ( kterým se na netu říká flameware ) a s tématem nesouvisejících blábolů ( neboli OT - off topic ). Pokud se chcete na internetové diskuzi dozvědět odpovědi na své otázky, dopídit se nějaké rady, můžete své šance zvýšit dodržováním několika celkem jednoduchých pravidel.

Přesně prosím

Zkuste svůj dotaz formulovat co nejpřesněji ! V době, kdy stále dokola na diskuzi čteme příspěvky od mladých nadšenců ( nic proti nim ! ) typu "Chci koupit laciné auto, poraďte mi, na co se zaměřit" nebo např. "Auto mi nejede, nechce nastartovat, prosím poraďte" a když se někdo zeptá, o jaké auto jde, tak odpověď zní, "škodovku woe přece" se nemůžeme divit, že trpělivost místních renomovaných přispěvatelů pomalu vyprchává...

Zamyslete se nad tím, jak co nejpřesněji svůj dotaz naformulovat. Stojí to za to. Samozřejmostí pro ty, co chtějí na dotaz odpovědět, by mělo být, že předně budou odpovídat na něco, o čem mají přehled a nejsou to jen doměnky, nebo že támhle Franta to říkal a slyšel jsem o tom ... Budou se držet daného tématu a odpovídat, či ptát se na doplňující informace jen k věci. Např. když se tazatel zeptá na zkušenosti se spasováním laminátových blatníků od toho a toho výrobce, je dobré mu odpovědět na téma spasování a ne mu hned tlačit do hlavy, že nejsou povolené ... to jej zjevně nezajímalo. Kdyby ano, zeptal by se. Jen to podporuje vznik dalších debat zcela OT.

Nebylo to tu už?

Spousta dotazů už tu byla položena, některé z nich byly dokonce i zodpovězeny. Ano, pročítat několikaletý archiv diskuze, proložený minimálně devadesáti procenty balastu, hádek a bohužel někdy i naprosto špatnými a matoucími doměnkami a nesmysly, je otravná vyhlídka. Ale vy máte zájem o zodpovězení dotazu, vy by jste měli investovat alespoň trochu času do získání odpovědi. Pokud položíte sebelépe formulovanou otázku na téma, které se zde obšírně přetřásalo před několika týdny, nebo měsíci, či snad odpověď lze nalézt v některém z mnoha fundovaných článků zde uveřejněných především pro vás, lehce můžete očekávat reakce plné invektiv na svou inteligenci a lenost, v lepším případě se někdo smiluje a dá vám na téma, či článek odkaz, nikdo však nebude odpovídat znovu. Samozřejmě je tak lákavé a jednoduché napsat "Poraďte mi, jakou si mám koupit svářečku", nechat po sobě ztéci několik nelichotivých příspěvků a doufat, že se někdo smiluje a napíše link na diskuzi, kde se téma probíralo. Ale svoji reputaci tím rozhodně nezvýšíte.

A nenašel bych to sám?

Velmi často se tu vyskytují dotazy na něco, co lze nalézt na internetu. Samozřejmě, většina z nás má bookmarky plné odkazů na osvědčené internetové prameny, některé z nich jsme opravdu těžce získávali filtrováním mezi stovkami těch méně kvalitních. Ale pokud někoho zajímá opravdu základní téma, či velmi konkrétní věc, doporučoval bych zkusit nejprve vlastní cestu.
Pokud například chci "nějaký postup na repasi přední nápravy" nebo "kde koupit autodíly", je pravděpodobné, že mezi prvními reakcemi na dotaz bude odpověď - "Proč si to nevygůglíš sám?"
Internetový vyhledávač Google snad doufám nemusím představovat. Pro jistotu - adresa je http://www.google.com Umí vyhledávat po celém webu, umí vyhledávat stránky pouze s českým jazykem (resp. s výskytem středoevropských znaků), umí vyhledávat obrázky, atd.
Samozřejmě Google není jediný vyhledávač, dále je tu http://www.altavista.com nebo http://www.yahoo.com a řada dalších, včetně českých http://www.seznam.cz nebo http://www.atlas.cz nebo http://www.centrum.cz. Pokud chcete například pracovat s něčím, co umí ohýbat a skloňovat naše česká slovíčka, použijte http://www.jyxo.cz

A zase, je i tak možné, že už jste pár hodin na vyhledávači strávili, ale relevantního výsledku jste se nedopátrali. Do svého dotazu to klidně zmiňte, ruka vám kvůli pár znakům navíc neupadne.

Nedrážděte češtináře

Hodně častým spouštěcím mechanismem pro flamewar a spolehlivým vrahem diskuze i celkem rozumně položeného dotazu je zprzněná čeština. Každý chybuje, nikdo z nás myslím nemá doktorát z češtiny, přesto - zkuste si, než dáte Odeslat, po sobě příspěvek přečíst, případně prohnat nějakou kontrolou pravopisu, třeba ve Wordu. Pokud vám tam vklouzne i nedopatřením nějaká do očí bijící hrubka typu scháním, výko ventylů, nebo nabýtka, budete vypadat jako trouba a místo fundovaných odpovědí se dočkáte leda tak nadávek a posměchu. Zrovna tak celková vizáž příspěvku hraje důležitou roli. Jinak se čte text s mezerami za oddělovacím znaménkem, formátovaný do odstavců v případě větší délky, s tečkou ukončenými větami a s interpunkcí, než změť slov bez ladu a skladu.

(teď jsem si na sebe upletl bič, určitě v mém textu najde někdo chyby a sežere mne)

Slušně

Tohle snad asi doufám nemusím ani připomínat. Nebo ano? Jdu mrknout do diskuze...
...aha, tak raději ano.
Pravděpodobně většina z vás se mnou bude souhlasit, že mnohem spíše získá adekvátní reakci dotaz "Nemohl by mi, prosím, někdo poradit jak získat..." nežli "Kde mám kurva sebrat..."
Souhlasíte? Tak proč je tu kurva tolik dotazů bez jediného kouzelného slovíčka? ;-) Poděkování za přínosnou radu, či doporučení také potěší. Samozřejmostí by měla být i slušnost účastníků debaty v případě nějakých sporů, nebo názorových neshod. Chovejme se profesionálně a na úrovni. Nenechme se vyprovokovat k urážkám, invektivám, taháním nesmyslných argumentů a vulgárnímu napadání druhé strany.

Děkuji všem, co toto vydrželi číst až do konce za pozornost a všem nám přeji mnoho úspěšně a fundovaně zodpovězených dotazů a diskuzi bez balastu, keců, OT a invektiv.

Pokud cítíte nutnost se k obsahu či formě článku nějak vyjádřit (třeba seznamem hrubek :-), či mne doplnit, můžete tak učinit v komentářích.

P.S. Aby tento výplod měl význam a nemíjel se účinkem, měl by být nějak viditelně umístěn na úvodní stránce. Jinak po čase zapadne v záplavě dalších a za týden po něm neštěkne ani pes. Ale nemám příslušná oprávnění toto zrealizovat, tak bych rád vznesl prosbu na příslušné ( Džon, Administrátoři stránek ? ) Bylo by to možné ?
Děkuji.

Vaše komentáře (20 nejnovějších):

[Komentovat článek] [Všechny komentáře (27)]

[Registrace]Škoda 110 R tuning (http://skoda110r.cz)

Výňatky a fotografie ze serveru skoda110r.cz nesmí být použity bez výslovného svolení autora.
Jan Pavel (Džon) email: jpavel76_gmail_com