(http://www.skoda110r.cz)

DomuNovinkyRubrikyDiskuzeR-ChatVzkazyInzerceOdkazyAkceShopČ.K.D.Hledat

Příprava vozidla pod lak

Veškeré postupy příprav karoserie před vlastním lakováním.
28.2.2006 - FIJA Poslat vzkaz , e-mail: jan.finda@seznam.cz

Přečteno: 88308
Komentářů: 54 

Příprava karoserie před tmelením

Před každou přípravou pod lak, je nutné zkontrolovat stav karosérie. Spousta lidí, menší prorezivělé díry překytuje s tím, že to nějaký čas vydrží. Přikláním se k vyvaření poškozených částí.

Dále je nutné zjistit co se pod starým lakem nachází. Je lepší vše odstranit až na holý plech a nepatlat na sebe kyty od různých výrobců. Já zásadně kytuji na holý plech. Zkušenost. Výrobci kytů. BODY, SPRINT, SPIES HECKER, STANDOX, PYRMO (Dinitrol), LECHLER ale i polský výrobce je dobrý. S našimi výrobci nemám zkušenost.
Pokud byste používali odstraňovač starých nátěrů, tak je potřeba po použití odstraňovače pořádně povrch omýt acetonem. NEŠETŘIT. Špatně očištěný povrch od odstraňovače má za následek nepřilnutí kytu. Spíš se tohoto odstraňovače vyvarujte.

Zbytky rozbrousit vibračkou (vibračka-exentrická vibrační bruska) zrnitost kotouče 80. Větší nerovnosti plechu překlepat. Místa, která jsou dost zrasovaná nebo klepaná se překytují sklolaminátovým kytem. Lidově se mu říká glass. Tento kyt se může nanášet ve větších vrstvách i v milimetrech. Při kytování menších míst se kyt natahuje trošku přez poškozené místo. Pokud je například celý povrch blatníku nerovný, musí se nakytovak komplet. S tímto kytem se dají také doladit hrany. Nezapomeňte dodržovat správný postup při rozmíchávání kytu s tužidlem. Pokud dáte málo tužidla kyt tvrdne pomalu a nedostatečně, pokud dáte moc tužidla tvrdne naopak rychle a po vytvrdnutí strácí pružnost. Jinak si rozdělejte jen tolik kytu,aby jste ho stačili stěrkou natáhnout na poškozené místo. Při větší okolní teplotě i správně natužený kyt dost rychle tvrdne. Je to fofr. Tak ať vám to neztuhne dřív, než dojdete k autu.


Excentrická bruska fy. BOSCH

Tmelení na hrubo

Kyt rozmíchávám širší špachtlí na ocelovém plechu, asi tak30x30 cm. Někdo ten kyt rozmíchává na kartonovém papíru. Docela dost velká spotřeba kartonového papíru. Plech je na furt. Stěrky používám zásadně ocelové a né nějaké ty plastové šmejdy.


Tmel se skleným vláknem fy. BODY

1. vychytávka - odstraňte ze stěrek ty plastové madla. Stěrku uchopte mezi palec a ostatní prsty.Tlakem palce zjistíte,že se stěrka prohybá. Takové to tvarování stěrky se vám bude na určitých místech hodit.Pokud budete kytovat roviny tak na tu stěrku nesmíte palcem tlačit.Jinak si nakytujete České středohoří nebo jiné pohoří.
Pokud nemáte cit budete potřebovat dvě sady těchto stěrek. Po natažení kytu musíte stěrku, špachtli a ten plech očistit acetonem. No a pokračujete dál v kytování.

Pokud máte nakytováno a kyt je dostatečně vytvrdlý můžete začít brousit. Spousta lidi si na broušení vezme nějaké to dřevíčko nebo korkový špalek na kterém si prsty přidržuje brusný papír. Na broušení je nejvhodnější přípravářský hoblík. Dá se zakoupit v obchodech, kde prodávají autolaky a autolakýrnické potřeby. Ten kdo je šikovný si ho může po shlédnutí originálu udělat sám. Cena hoblíku je asi tak 600-700,-Kč. Hoblík je poháněn lidskou silou. I přesto,že se rozhodnete nekoupit originál,zkuste si v prodejně osahat jeho madlo. Budete překvapeni proč toto madlo je takto tvarováno. Madlo je navrženo pro několik úchopů,jak oběma rukama, tak jednou rukou. V prodeji jsou k mání i hoblíky elektrické. Já vlastním od firmy FESTO. Cena takovéhoto hoblíku je kolem 8000,-Kč.


Hoblíky

Také jsou hoblíky poháněné stlačeným vzduchem. Všechny tytu hoblíky se dají zakoupit ve verzi s odsáváním prachu, který vzniká broušení kytu.Potom nemusíte mít na hubě respirátor. Na tento hoblík se prodávají brusné pásy nelepící nebo lepící. Já používám lepící.

2. vychytávka - k broušení oblých tvarů používám pružný pásek o šířce 2cm a tloušce 2 mm, délka jak potřebuji. Tento pružný proužek je z organického skla(plexi). Na obě dvě strany nalepím samolepící brusný papír. Přiložím ho k povrchu rozložím po jeho délce prsty obou rukou a tlakem vytvořím potřebný průhyb.Pokud je brusný papír už opotřebován strhnu ho ,pásek očistím acetonem a nalepím nový papír.

Pokud použijete klasické školní pravítko tak vám ho aceton naleptá a při větším průhybu pravítko praskne.

Sklolaminátový kyt brousím brusivem o zrnitosti 40-60-80. Podle vrstvy kytu. Po vybroušení tohoto kytu, by měl být tvar povrchu asi tak na 80%.To zjistíte tak,že povrch lehce pohladíte dlaní s nataženými prsty u sebe. Asi tak jako když chcete sáhnout ženě do rozkr...ano tam dolů. Po povrchu pohybujte dlaní ve směru prstů a opačně,né napříč dlaně.

Pokud je povrch dobrý rozbrousíte vibračkou škrábance s kotoučem o zrnitosti 120, ofouknete ho stlačeným vzduchem, abyste z pórů dostali pryč prach.

Tmelení na jemno

Poté přístoupíte k nakytování klasického polyesterového kytu. Jeho rozmíchání a zpracování je shodné jako s glassem. Po jeho vytvrdnutí se lehce pokropí tak zvaným KONTROLSPRAYEM. Je to nitrokombinační černý spray ze širokým rozptylem trysky. Tento spray slouží k tomu,že při broušení v kytu zanechá mapy tam, kde je ještě nějaka prohlubeň. Pokud je kolem těchto map dostatek kytu dál kyt odbrušujte až mapy zmizí. Pokud je kolem map probroušeno na plech musí se ta mapa překytovat a znova přebrousit. Tento kyt se taktéž brousí brusivem o zrnitosti 60-80-120.


Jemný poyesterový tmel fy. BODY

Ten kdo má v přípravě pod lak nějaké zkušenosti si už může dovolit na tento kyt z úsporných důvodů nastříkat plnič. Plnič se stříká na kyt pouze tehdy, pokud je tvar povrchu dobrý na 100 a více procent. A pokud je povrch (škrábance v kytu) rozbroušen vibračkou-kotouč zrnitosti 120. Upozorňuji že na povrchu nesmí být žádné škrábance. Plnič není kyt, kterým by jste chtěli něco doladit. Plnič se stříká ve dvou vrstvách do kříže a tloušťka nasříkaného plniče je v mikronech.

Stříkací kyt

Pokud já připravuji vozidlo pod lak a i přesto, že jsem přesvědčen o tom že rozbroušený kyt mi vytvořil 100%ní tvar, v zásadě na tento kyt stříkám lidově řečený špryc plastik. Je to ten stříkací kyt. Špryc se stříká taktéž ve dvou vrstvách. Ale stříkací pistole musí mít větší trysku než na plnič.


Dvousložkový stříkací kyt od fy. BODY

Pokud budete stříkat celé auto nebo nějaký díl na autě, tak si zalepte papírem vše co nechcete zastříkat. Zbytečná práce s pozdějším čistěním. Karoserie se lepí v lemech po oknech, dveřích a různé vstupy a průduchy. Lepící páska se lepí na půlku šířky zevnitř karoserie. Na vyčnívající půlku se příloží papír lehce se přimáčkne k pásce a přečnívající papír se odřízne perořízkam. Nebo je možno si zakoupit roli papíru už přímo s nalepenou páskou na jedné straně. V zásadě je jedno jaký papír. Nesmí být voskový.

Při použítí šprycu opět dodržujte směsný poměr. Pokud je po natužení špryc hustý je dobré ho doředit originálním ředidlem. Dá se použít i aceton. Pozor, né že bude řídký jako voda. Před tím než natužíte a naředíte špric, měli byste mít nafoukaný kompresor a připravenou pistoli. Špryc tuhne as tak půl až 1 hodinu. To ale neznamená že ho v pistoli budete mít hodinu.


Tužidlo na stříkací kyty a plniče fy. BODY

Jinak na každém obalu je přesný návod jak natužit,jak nastříkat,jaké ochranné pomůcky a jak dlouho schne.Je to i v obrázkách.Nezapomeňte používat při stříkání a broušení respirátor.

Pokud jste nastříkali tímto kytem vše co bylo zapotřebí důkladně pistoli umyjte v acetonu. Pokud na to zapomenete a vzpomenete si na to druhý den tak nazdar pistole. Když špryc důkladně zaschnul tak ho poprášíme opět kontrolsprayem. Přistoupíme k jeho broušení. Na hoblík a na ten plexisklový pásek si nalepíme brusný papír o zrnitosti 120. Z tohoto šprycu se musí vybrousit finální tvar. Kontrolspray vám ukazuje jak je povrch postupně vybrušován. Nezapomeňte během tohoto broušení občasným pohlazením kontrolovat tvar povrchu, aby se to někde neprobrousilo.

Když jste dokonale vytvarovali povrch vezmete vibračku s kotoučem 120-180 zlehka rozbrousíte škrábance. Nesmí zůstat žádné škrábance. Až budete stříkat do plniče i místa která nebyla kytována nebo je na nich lak, musí se tato místa zmatovat. Stačí na to červená matovací rohož.

Nanášení plniče

No a přistoupíme k stříkání plniče. Je možné si plnič i lehce obarvit příbuznou barvou do, které budu vozidlo lakovat. Vozidlo opět zalepeno, ofouknutý prach a navíc se musí celý povrch odmastit. Prodávají se originál odmašťovadla. Stačí ale aceton. Po odmaštění povrchu na něj už nesaháme a nic nepokládáme.


Odmašťovač od fy. BODY

Podle návodu si připravíme plnič. Plnič má být řidčí než špryc. Naředit se dá taktéž acetonem, nebo origo ředidlem. Když je plnič natužený a naředěný přeleje se do pistole přez sítko. Tato sítka se dají taktéž koupit. Nezapomeňte na respirátor. No a vzhůru na stříkání plniče.


Dvousložkový plnič od fy. BODY

Jak bylo už jednou řečeno stříká se ve dvou vrsvách. Nejprve se plničem podstříknou všechny hrany. Povrch se lehce pokropí první vrsvou, počká se pár minut, opět se podstříknou hrany a nastříká se druhá vrstva. Když je vše v plniči nastříkané vyčistí se pistole.

Broušení pod vodou

Po zaschnutí plniče se povrch pokropí kontrolsprayem. Z vozidla nesundavejte lepení. Poslouží vám jako plochy pro stékání vody při broušení. Nenateče vám toho do vozidla tolik jako když to sundáte před broušením. Zkušený přípravář vezme vibračku dá si na ní kotouč o zrnitosti 400 a z lehounka si plnič rozbrousí.


Kontrolspray od fy. BODY

Pokud máte nastříkané dveře kapoty atd i zevnitř, začínají se pod vodou brousit z vnitřní strany a nejlepší je je položit na nějaké kozy které jsou obaleny papírem. Tyto vnitřní strany se brousí papírem o zrnitosti 400-600. Nebo je možné použít šedou matovací rohož. Tato rohož je na broušení za mokra.


Matovací rohož - brusné rouno

Vnější povrch brousíme pod vodou, tak že si vezmeme korkový špalek, zkontrolujeme strany jestli jsou dokonale rovné. Vezme se brusný papír pod vodu o zrnitosti 600, archy se roztříhají na čtyři díly. Růžky těchto dílů zastřihnout do kulata a papír vložit do nádoby s vodou na provlhčení. Nikdy nebrousit neprovlhčeným papírem.

Vezme se nasáklá houba, povrch který se bude brousit se poleje vodou, na korkovém špalku se prsty přidrží papír a zlehka se za dostatku vody začne brousit. Vodu je možno dodávat i z hadice. Zásada je DOSTATEK VODY. Nebrousí se do kulata, ale všemi směry.

Když je povrch vybroušen tak, že na něm není vidět žádný kontrolspray vezme se provlhčený papír o zrnitosti 800-1000 přidrží se na špalek a opět se povrch zlehka přebrousí. DOSTATEK VODY.

Různé prolisy, které se nedají rozbrousit špalkem se vemou zlehka rukou. Na přebroušeném povrchu nesmí být žádný škrábanec. Vše by bylo v laku vidět. Plnič by se neměl probrousit na spodní podklad. Pokud se to stane přestříkne se probroušené místo jednosložkovým plničem K1, který je ve spray a po krátkém zaschnutí se opatrně přebrousí.

Konečná kotrola

Nakonec se zlehka rukou přejedou všechny hrany. NEPROBROUSIT. Přebroušený povrch zkontrolujeme tak, že se opláchne vodou. Nechá se oschnout, vezme se houba, kterou namočíte, vyždímete a tahem povch zlehka houbou přejedete. Současně s tímto přejetím se podíváte na povrch proti světlu. Teď se vám ukáže, jak jste se činili. Pokud uvidíte nějaké škrábance pokračujte zlehka v broušení. Pokud nenaleznete škrábance tak se velmi pochvalte a poplácejte se po ramenou.

Takto je povrch připraven pro olakování.

Samotné lakování je popsané v článku Olakování vozidla .

(obrázky převzaty ze serveru http://www.bodycar.cz, kde také najdete kompletní sortiment.)

[Fotogalerie]

Vaše komentáře (20 nejnovějších):

[Komentovat článek] [Všechny komentáře (54)]

[Registrace]Škoda 110 R tuning (http://skoda110r.cz)

Výňatky a fotografie ze serveru skoda110r.cz nesmí být použity bez výslovného svolení autora.
Jan Pavel (Džon) email: jpavel76_gmail_com