(http://www.skoda110r.cz)

DomuNovinkyRubrikyDiskuzeR-ChatVzkazyInzerceOdkazyAkceShopČ.K.D.Hledat

Panoramatická zpětná zrcátka

Zlepšení výhledu dozadu vestavbou panoramatických zrcadel do původních bočních zrcátek.
20.12.2003 - Džon Poslat vzkaz , e-mail: s110r@volny.cz

Přečteno: 6767
Komentářů: 1 

Jelikož mě trápilo, že ve zpětných zrcátkách téměř nic nevidím, rozhodl jsem se vymyslet a realizovat použití panoramatických skel. Ve sklenářské firmě mi řekli, že vypouklá zrcadla nemají, že jsou velmi drahá, ale pokud jim donesu zpětné panoramatické zrcátko z AVIE, uříznou mi z něho zrcátko jaké budu chtít.

Co je to "panoramatické zrcátko":

toto zrcátko je oproti obyčejnému placatému lehce vypouklé a tím pádem podle zákonů optiky v něm vidíte obraz zmenšený, ale co je pro řidiče hlavní - vidíte díky zmenšení větší část prostoru za sebou. Zmenšení je nutná daň, ale vůbec nevadí.

Postup provedení:

Já jsem předělával zrcátka originál Š110R - tedy chromová, celkem jednoduše rozebíratelná. Pokud chcete předělávat zrcátka jiná, kupříkladu hojně používané sportovní kapky "Beskyd Sport" či klasická zpětná zrcátka ze Š120 nemohu zaručit, že půjde zaměnit původní sklo za panoramatické. U originálních zrcátek to lze díky systému s pružinou, který umožňuje použít zrcátko různé síly. Zrcátko z Avie je asi 3 mm tlusté, oproti originálu který má tloušťku asi 1,5 mm


vypouklé zrcátko z AVIE, rozebrané původní zrcátko

Jediné co potřebujete je sehnat zpětné zrcátko z AVIE. To je panoramatické a dají se z něho udělat 3 kusy zrcátek standardních rozměrů. Nevím jaká je jeho cena, ale prý vysoká (údajně přes 1000,- korun). Já jsem měl štěstí a zrcátko dostal....

Z jednoho svého starého zrcátka vyndáte plastovou rozpěrku, sklo a pružinu. Sklo, plastový rámeček a zrcátko z AVIE vezměte ke sklenářům a nechte si z toho uříznout zrcátka nová. Plastový rámeček by měli použít pro kontrolu, zda je velikost zrcátka přesná. Na rámečku jsou malé zarážky do kterých by sklo mělo pasovat. Za uříznutí si sklenáři řekli 30,- korun.


Rozdíl mezi novým (vlevo) a starým (vpravo) zrcátkem pro porovnání jsem použil
globus umístěný asi 1m od zrcátek

Zrcátka je dobré zezadu něčím polepit jako jsou originály (leukoplastí, lepenkou), aby je neodřela pružina. Poté je jednoduše zase vsadíte do zrcátek a uchytíte rámečkem. Já jsem předem ještě lem plechu zrcátka vyplnil silikonem a teprve potom nasazoval zrcátka. To aby se mi do zrcátek nedostávala voda a aby chrom déle vydržel.

Výsledné dojmy:

Výsledek je přímo vynikající, konečně je v zrcátkách něco vidět a to i v pravém, které je hodně daleko od řidiče. Zkuste si následující fotky porovnat se svými zrcátky a uvidíte. Jsou focené zhruba z místa kde mám normálně hlavu. Při přiblížení k zrcátku v něm totiž samozřejmě vidíte víc.levé zrcátko, pravé zrcátko


Na příště:

Pokud se mi podaří sehnat ještě jedno panoramatické zrcátko z AVIE, pokusím se ho zastavět ještě do vnitřního zpětného zrcátka.

[Fotogalerie]

[Fotogalerie]

Vaše komentáře (1):

[Komentovat článek]

[Registrace]Škoda 110 R tuning (http://skoda110r.cz)

Výňatky a fotografie ze serveru skoda110r.cz nesmí být použity bez výslovného svolení autora.
Jan Pavel (Džon) email: jpavel76_gmail_com