(http://www.skoda110r.cz)

DomuNovinkyRubrikyDiskuzeR-ChatVzkazyInzerceOdkazyAkceShopČ.K.D.Hledat

Škoda 110 R Coupé v úpravě IGRA

jeden z nejvzácnějších modelů Škody 110 R s trochou humoru...
26.2.2004 - Ryan Scappers, Džon, Libor, RST Poslat vzkaz

Přečteno: 13294
Komentářů: 63 

O automobilu:

Tento zapomenutý expemlář jsme našli v jedné skříni spolu s dalšími neméně vzácnými kousky z dílny známeho úpravce automobilů české výroby - IGRA Praha.

V tomto článku se zaměříme na test Škody 110 R v úpravě IGRA, ačkoliv paramtery ostatních vozů jsou velmi podobné.

Popis:

 • Základem tohoto vozu je známá Škoda 110 R z produkce Mladoboleslavské automobilky, ovšem s celou řadou velmi zásadních úprav. Posuďte sami:
 • Plastová skořepinová karoserie zaručuje dlouhou životnost automobilu i za nepříznivých podmínek. Jedinou hrozbou jsou nepozorní chodci, kteří by mohli způsobit zásadní deformaci karoserie a ostré sluneční paprsky jež by mohly zapříčinit snížení tuhosti materiálu a následné nechtěné designové změny.

 • Kompaktní interiér je rovněž z velmi praktického plastu. Sice v poněkud nepraktické bílé barvě, ale snadná omyvatelnost nepraktičnost barvy výrazně zmírňuje. Sedačky mají tvrdý sportovní charakter, všechna skla jsou nahrazena makrolonem, což výrazně zvyšuje bezpečnost posádky při případné havárii. Je ovšem nutno dbát zvýšené opatrnosti při omývání makrolonových skel, protože jsou podstatně náchylnější k poškrábání.

 • Podvozek je rovněž z odolného černého plastu, což výrazně zvyšuje antikorozní odolnost vozu, ovšem na úkor tuhosti. Plast je na rozdíl od kovu křehčí a tím pádem je nutné dbát zvýšené opatrnosti při jízdě po nerovnostech a parkování na chodnících, kde se vyskytují chodci, o kterých již byla řeč.

 • Vůz stojí na litých plastových discích 0,1x0,4" s obutím bezdušových bezvzduchových pneu IGRA Racing PVC Pro 0,245/60 R 0,4"

 • S takovouto rozmanitou a vtipnou volbou materiálů by se zdálo, že životnost vozu je obrovská, ale bohužel tomu tak není. Nejnamáhanější součásti vozu - tedy nápravy - by v případě použití PVC jako materiálu nevydržely hmotnost vozu (celých 86g) a bylo by nutné je velmi často měnit, což by se velmi zásadně promítlo do peněženek šťastných majitelů. Proto byly nápravy jako jediné navžené a zkonstruované z vysokopevnostní oceli.
tn:23]

 • Přední i zadní náprava jsou tuhé, bez pružení, což dodává podvozku sportovní ráz a automobil sedí v každé zatáčce bezpečně až do rychlosti 30km/h.

Ocelové nápravy jsou jedinou výraznou slabinou vozidla. Po dešti je nutné je antikorozně ošetřit. Pokud toto majitel opomene, bude nucen zakoupit nové nápravnice. Dnes se již bohužel náhradní díly nevyrábějí, takže výrobce vydal směrnice pro záměnu náprav za ocelový drát průměru 0,8mm, upravený na délku 50mm. Použití měkkého vázacího drátu nebo drátu z měkkých kovů je možné jen v případě nouze. Při použití těchto drátů totiž dochází k trvalému negativnímu odklonu kol obou náprav a výraznému snížení světlé výšky vozu. Výměny náprav svěřujte autorizovanému servisu.


 • Hnací jednotka je unikátní. Není zde klasický zážehový nebo vznětový motor, ale energii vyrábí sám majitel vozidla. Maximální rychlost je závislá na jeho tělesné kondici, ale pro minimální hmost vozu jej může používat každý. Velkou výhodou je, že řidič vozidla s tímto typem pohonu nemusí být držitelem řidičského průkazu, ale v tom případě nesmí automobil používat na veřejných komunikacích.
 • V rukou mistra v páce dostává vůz ohromující kroutící moment, naopak v rukou sprintera na krátké trati dosahuje obdivuhodných hodnot výkonu, zrychlení a maximální rychlosti.

 • S kostrukcí pohonu souvisí i konstrukce náprav. Je udivující, že ani jedna náprava není řiditelná, ale poháněné jsou obě dvě. Uzávěrky diferenciálů na obou nápravách jsou trvale automaticky uzavřené. V praxi tím tedy při průjezdu zatáčkou dochází k vysokému opotřebení pneu. Ty jsou proto bezdušové a bezvzduchové, takže je možné opotřebit je až na samotné disky. Zajímavé je že díky konstrukci pohonu se ani s vysokým opotřebením pneumatik nesnižuje maximální rychlost vozidla!
 • Bojovný ráz vozu dodávají také supersvítivé xenonové přední svítilny a celočervené zadní svítilny. Bohužel jsme v celobíle laděném interiéru nebyli schopni nalézt příslušné spínače, takže se nám svítilny nepodařilo rozžnout. Tím se také dostáváme k dalšímu mírnému nedostatku - přehlednost palubní desky je díky jednobarevnosti přístrojů, ručiček, stupnic, kontrolek, spínačů a všeho ostatního kolem o něco nižší, než požaduje dnešní standard.

 • Lak vozu je také jak jinak než unikátní. Není totiž nanášen na karoserii jako u klasosckých automobilů, ale ve formě barevných přisad přidáván přímo do materiálu karoserie. Tím pádem karoserie nejen že nekoroduje, ale zároveň drží barvu po poškrábání. Barva námi objevené Škody 110 R - IGRA je velmi žádaná nočníková modř. Při ošetřování karoserie je nutné vyvarovat se organických rozpouštědel, která by po sobě mohla zanechat neestetické stopy, a při delším působení i otvory.

Fotky:

Ukázka tuningu (od Libora):
Na to, že kolektivu techniků a designérů bylo průměrně 7let, tak to není špatné.

Radkova sbírka:
Tak jsem se nechal inspirovat eRkem v úpravě IGRA a po prohledání svých garáží jsem shledal, že jsem šťastným majitelem zmíněného vozu a navíc vozů dalších v té době vyráběných. Navíc mám i vůz známého intrikána Fantomase - Citroen DS 19.
Dále se v mé sbírce nachází následník našeho oblíbeného vozu - Škoda Rapid v úpravě stejné ladičské firmy - IGRA. Za povšivmnutí stojí zejména široká tuningová kola, zatím nezjištěného rozměru a motor se zpětným akumulováním energie, v současné době s mechanickou závadou. Dále vlastním 2 vozy T613 - 1 ve vlastní úpravě v bílé barvě, 1 v úpravě Narex - jakožto záchranářské vozidlo.
Škoda 120 nestojí moc za řeč, prostě stodvacítka. Jsem pyšný na vlastnictví vozu Š 1000MB (žlutá) v ořezávátkové úpravě, toho času bez náprav s koly, ale hlavní částí - ořezávátkem tužek. Ve stejné úpravě mám i vůz T613 (červené barvy).

Nejdůležitější vozy nechávám záměrně nakonec. Š110R a výchozí model Š100. Na voze Š110R jsem dříve prováděl amatérský tuning v domácích podmínkách a po pokusu uvést vůz do originálního stavu jsou na něm patrné stopy předchozích pokusů. Z té doby na voze zůstala namontována kola z novějšího provedení vozu. Vůz Š100 je ve sběratelsky ceněném zcela původním stavu, bez jakýchkoli pokusů o tuning.


Závěrem:
I přes dílčí nedostatky je tento vůz unikátem a jeho přednosti jej posunují mezi špičku v kategorii upravených vozů. Doufáme, že s námi sdílíte stejný názor a při první příležitosti vůz zakoupíte i přes jeho vyšší pořizovací cenu (na černém trhu cca 500 Kč - 30 DM)

Vůz předvedl Ryan Scappers
Článek zpracoval Džon
Další fotky a text doplnili Libor a Radek

[Fotogalerie]

Vaše komentáře (20 nejnovějších):

[Komentovat článek] [Všechny komentáře (63)]

[Registrace]Škoda 110 R tuning (http://skoda110r.cz)

Výňatky a fotografie ze serveru skoda110r.cz nesmí být použity bez výslovného svolení autora.
Jan Pavel (Džon) email: jpavel76_gmail_com